Mobil Oyunları ( Pc’de) Bilgisayarda Oynama

Selam; bu yazımda mobil oyunları pc’de yani bilgisayarda nasıl oynayabilirsiniz anlatacağım. Pubg mobile bilgisayarda oynamak yada call of duty mobile bilgisayar da oynamak isterseniz bu yazımda tüm cözümleri bulabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gerekenler nelerdir bakalım. mobil oyunları pc indirme işlemini yapabilirsiniz.

  • İşlemcinizde sanallaştırma özelliği var mı ?
  • Ekran kartınız var mı ?
  • İşlemcinin ekran kartı özelliğini mi kullanıyorsunuz ?
  • Ram boyutunuz yeterlimi ?
  • Bilgisayarda kurulu olan sürücüleriniz güncel mi ?

Bu soruların yanıtlarına Bakalım;

İşlemcinizde sanallaştırma özelliği var mı ?

Sanalaştırma özelliği işlemcinizin mevcut bir işletim sistemi acık iken 2. bir işletim sistemini de aynı anda kullanılabilmesini sağlayan bir özelliktir. Özellikle eski işlemcilerde bu özellik bulunmuyor. Dilerseniz işlemci modelinize bakarak işlemcinizde sanallaştırma özelliği var mı yok mu google da aratarak bulabilirsiniz. Ama iş işlemci ile bitmiyor… İşlemci bilgilerinize bakmak isterseniz sırayla Bilgisayarım, sağ click, özellikler diyerek pc donanımınıza bakabilirsiniz.

Ekran kartınız var mı ?

Ekran kartları özellikle oyun oynarken grafiklerin işlenmesi için ve akıcı bir oyun deneyimine sahip olmamız için olmazsa olmaz yapılardır. Ekran kartınız yok ise herhangi bir emilatör kursanız dahi akıcı bir oyun deneyimine sahip olamazsınız. Ekran kartınız var mı yok mu yada işlemcinin ekran kartı özelliği mi kullanılıyor bakmak için ise Bilgisayarım, sağ click, özellikler,Aygıt Yöneticisi,Görüntü Bağdaştırıcıları seçeneğini secerek bakabilirsiniz.

Bilgisayarım, sağ click, özellikler,Aygıt Yöneticisi,Görüntü Bağdaştırıcıları

Burada mevcut bulunan ekran kartlarınızı yada kartınızı görebilirsiniz. Mevcut ekran kartınız var ise ve sürücüleriniz güncel ise yola devam edebilirsiniz.İşlemcinin ekran kartı özelliğini mi kullanıyorsunuz ?

İşlemcinin ekran kartı özelliğini mi kullanıyorsunuz ?

Bu durumda malesef emilatör kullanma ihtimaliniz cok düşük Cünkü işlemciniz bir yandan Mevcut işletim sistemi ile ilgilenirken diğer yandan 2. işletim sistemi ile ilgilenmeye başlayacak ayrıca grafik de işlemeye çalışacak bu durumda işler daha da zorlaşacak ve donmalar takılmalar yaşayacaksınız. Hatta mavi ekran bile alabilirsiniz.

Ram boyutunuz yeterlimi ?

Ram ön bellek dir. Ve oyunlarda oldukça önem taşır harita yüklemeleri kaplama yüklemeleri gibi bir cok olay ram de gercekleşir. Düşük ram tüketimi ile calışan emilatörler var ama ram boyunutuzun minimum 3 gb olmasını tavsiye ederim. 1 gb ram ile kullanabileceğiniz emilatör mevcut sitemizde memu emilatör olarak arayabilirsiniz yada emilatör sayfamızdan bakabilirsiniz.

Bilgisayarda kurulu olan sürücüleriniz güncel mi ?

Bilgisayarınızdaki tüm donanımların güncel olmasına dikkat etmeniz gerekiyor dilerseniz donanımlarınızı güncelleyin. Ve özellikle opengl ve diretx in güncel oldugundan emin olun cünkü windows işletim sistemlerinde bu iki sürücü grafiklerin işlenmesinde baya kolaylıklar yapıyor.

Diretx güncellemenizi yapın; https://support.microsoft.com/tr-tr/help/179113/how-to-install-the-latest-version-of-directx

İntel Sürücülerinizi Güncelleyin; https://downloadcenter.intel.com/

Nvidia Sürücülerinizi Güncelleyin; https://www.nvidia.com/Download/index.aspx

One thought on “Mobil Oyunları ( Pc’de) Bilgisayarda Oynama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir